درمان جای جوش ( اسکار )

درمان جای جوش ( اسکار )

یکی از مشکلاتی که در سنین بحران ساز، یعنی سنینازدواج مورد توجه جدی قرار می گیرد، ظاهر ناخوشایند آثار زخم های صورت است که عمدتاتوسط جوش های چرکی و عمیق صورت و همچنین در اثر عوامل دیگر مانند آبله مرغان وجراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا بیماری های دیگر به وجود می آید...

بهبود سطح زندگی و رفاه اجتماعی، و درخواست بیشتر مردم برایترمیم، بازسازی و جوان تر شدن پوست و از طرف دیگر پیشرفت روزافزون علم پزشکی، سبببه کاربردن روش های جدید جراحی پوست و ترمیمی گشته است.

یکی از مشکلاتی که در سنین بحران ساز، یعنی سنین ازدواج مورد توجهجدی قرار می گیرد، ظاهر ناخوشایند آثار زخم های صورت است که عمدتا توسط جوش هایچرکی و عمیق صورت و همچنین در اثر عوامل دیگر مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشیاز ضربه و تصادفات یا بیماری های دیگر به وجود می آید.

عارضه ی عمده این گونه موارد، جنبه های اجتماعی – روانی آن است کهدر بعضی از افراد جوان می تواند مخرب باشد. این مساله در بدترین زمان ممکن اززندگی، که ظواهر شخصی و خودآگاهی در این مورد در اوج است، اتفاق می افتد.

اگرچه جوشگاه های(جای جوش) پوستی از نظر دیگران می تواند خیلیخفیف و نامشخص باشد، ولی با این حال برای خود فرد، بسیار قابل توجه و باعث خجالت،ناراحتی و عصبی شدن می شود و حتی ممکن است باعث محروم شدن از وجهه ی اجتماعی توسطخود بیمار نیز بشود.

این گونه افراد را نمی توان با این توصیه که بیماریاشان کم اهمیت است، راضی کرد و اغلب بایستی به تقاضای آنها برای درمان پاسخ گفت. ازآنجا که پیشگیری از ایجاد اسکار(SCAR) یا جوشگاه(جای جوش) بسیار ساده تر از درمانآن است، لذا در اکثر موارد تاکید بر درمان طبی زودرس و فوری و طولانی تا پایانبیماری می باشد.

در جوش غرور جوانی اسکارها می توانند از سوراخ های کوچک که ممکناست با سوراخ های گشاد شده ی غدد چربی پوست اشتباه شوند، تا ضایعات آبله ای شکلبزرگ و عمیق، دیده شوند. این جوشگاه ها یا اسکارها می توانند صورت، پشت، سینه و حتیبازو را گرفتار کنند و می توانند فرورفته یا برآمده باشند.

در مورد انتخاب بهترین روش درمان یا مراحل درمان، در بین پزشکاناختلاف نظر وجود دارد.هر یک از این روش های درمان را می توان بر اساس شدت و گستردگیناهنجاری پوست در فرد مبتلا و وضعیت اجتماعی و اقتصادی وی انتخاب کرد و برای درماناقدام نمود.

روش ساییدن پوست یا "درمابریژن":

یکی از روش های متداول و مؤثر در برطرف. کردن زخم های صورت ناشی از جوش غرور، آبله مرغان، اسکار جراحات پوستی، مواردی مثل خالکوبی، لکه های  مربوط به سن و آفتاب، و چین و چروک،  ساییدن پوست یا به اصطلاحعلمی"درم ابریژن" (DERMABRASION) است این روش اولین بار توسط دانشمند آلمانی آقای کرومه در سال 1905میلادی شروع شد و در سال 1940 و 1950 توسط آقایان کورتین و بروک روش فعلی، کهاستفاده از دستگاه موتور سمباده دار با حرکت دوار می باشد، توضیح داده شد

. این روشیک دهه بعد، محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا کرد و در این مدت کامل تر شد. در اینروش به وسیله عمل تراشیدن پوست، لایه سطحی پوست ساییده می شود، در نتیجه لایه زیرینپوست که ظاهر صاف تر و شفاف تری دارد، جایگزین آن می شود.

همچنین لایه ی زاینده پوست تا مدت شش ماه بعد فعال تر می شود وسرعت رسیدن سلول های عمقی پوست به سطح پوست بیشتر می گردد. کلاژن سازی در ناحیه دومفعال تر شده و استحکام درم بیشتر می گردد.

کلیه این اتفاقات باعث کم کردن عمق اسکارها و فرورفتگی های پوستیا از بین رفتن آنها می شود. استفاده از کرم های مخصوص که قبل از عمل باعث تحریکپوست و لایه برداری می شود، چند هفته قبل از عمل ضروری بوده و باعث سریع تر شدنترمیم پوست، پس از عمل ساییدن پوست می گردد.

قبل از عمل تراش پوست، داروهای آرام بخش و بی حس کننده ی موضعیتوسط پزشک تزریق می گردد و این عمل، می تواند در بیمارستان، مراکز جراحی سرپایی یاحتی در مطب انجام پذیرد.

جراح به وسیله یک دستگاه گردان با سرعت بالا که در سر آن سمبادهیا برس مخصوص وجود دارد، با برداشتن لایه های فوقانی پوست موجب مسطح شدن پوست میشود. پس از عمل با پانسمان مخصوص روی پوست پوشانده شده وبعد از 2 تا 4 روز، پانسمانبرداشته می شود و پس از دو هفته، بیمار می تواند با استفاده از وسایل ضد آفتاب بهسرکار خود برود.

البته تا مدت شش ماه بیمار نبایستی در معرض مستقیم نور آفتاب قرارگیرد. بیمارانی که سابقه عفونت تب خال یا سابقه عدم ترمیم زخم دارند و همچنین کسانیکه قرص های اکوتان مصرف می نمایند، بایستی قبل از عمل به پزشک اطلاعدهند.
ساییدن پوست روی اسکار ناشی از ضربه یا جراحی پوست، تقریبا شش هفته پس ازایجاد آسیب، نتیجه کامل و عالی دارد.

در برداشتن خالکوبی پوست توسط ساییدن پوست، نباید انتظار داشت کهبا یک بار، نتیجه کامل و عالی بدست آید و ممکن است 2 یا 3 بار این عمل تکرارشود.

در مورد اسکار ناشیاز آبله مرغان نیز عمل تراشیدن پوست شش هفتهبعد از بهبود پاسخ می دهد.

عمل ساییدن پوست یک روش مناسب برای صاف کردن ناهمواری های پوستیبه جا مانده از آکنه، اسکار عمل جراحی، ضربه یا تصادفات و برطرف کردن لکه های پیریپوست، خالکوبی و چروک صورت است.

بعضی مواقع مجبور می شویم جوشگاه های بسیار عمیق پوست صورت را باعمل جراحی برداشته و محل را بخیه بزنیم. در برخی بیماران لازم است اسکارهای عمیقتوسط تزریق کلاژن پُر شود یا در بعضی موارد

پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرورفته ی پوست انجام گیرد.

انواع مختلف لایه برداری یا پیلینگ های  مکرر پوست، به تنهایی یاهمراه با عمل ساییدن پوست برای بهبودی جوشگاه های سطحی و التهابی پوست انجام می شودکه این عمل اگر همراه با مصرف طولانی مدت اسیدهای رتینوئیک و ترکیبات آلفاهیدروکسیاسید باشد، بخصوص در افرادی با پوست سفید و روشن نتایج خوبی دارد. امروزه از لیزردی اکسید کربن، در درمان اسکارهای پوستی نیز استفاده می شود که نتایجی خوب داشته وبا عمل ساییدن پوست قابل مقایسه است و عوارض آن نیز، محدود گزارش شده است.

دکترحمیدرضا علیزاده . گیلان خمام 01324220899

/ 5 نظر / 29 بازدید
فرشته

سلام دوست خوبم حلول ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی بر شما مبارک باد امید وارم من را در این روز های مبارک ار دعای خیر خود محروم نکنید با امید بر آورده شدن حاجات و مقبولی عبادات شما در این ماه مبارک [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

sahel

salam...... mamnon....az...veb...ziba...va...mofideton omidvaram...mano..bebakhshid...chon...az..matalebe..mofideton..to..vebam..estefadeh..kardam..chon..dost..daram..az..behtarinha...estefadeh..konam.....matalebe..har..pezeshkiro..ghabol..nadaram.. ye..chizayi..az..post..midonam..shoma..behtarinid..bazam..sharmandeh.. baraye,..hamin..linketon..kardam...age..moshkeli..bod...begid..matalebo..hazf..konam.. shad..bashid

sahel

salam.khobid sharmandeh..malome.khyli...gereftarid natonestid.baram.nazaretono..bezarid.. khob.eyb.nadare. mishe.khhesh....konam.... mano.link.konid man.linketon.kardam shad.bashid

sahel

شب یلدا ، این شب زایش مهر و میترا ، شب زایش نور و روشنائی....مبارک

شهرزاد

سلام جناب دکتر : مطالب برای من خیلی مفید بود .به همه دوستانی که از جای جوشهای صورتشون رنج می برن پیشنهاد می کنم با یک حمله ناجوانمردانه حساب اسکارهای صورتشونو برسن.وبعد ببینن که زندگی چه زیباست...قول میدم بعد از اینکه این کارو انجام دادید با خود تون می گید چرا تا حالا به فکرش نبودم..(دیر که نشده ماهی رو هر وقت از اب بگیرید تازس)..لطفا به جای اینکه پول و وقت وحوصله لبریزتون رو صرف خرید کرم.مواد و ترکیبات شناس و ناشناس کنید یه دکتر خوب پیدا کنید و علیه جوش و جوشگاههاتون باهاش دست به یکی کنید.نتیجه که گرفتید به جان بانیان این مهم دعا کنید.