استفاده از مطالب این وبلاگ با یا بدون ذکر منبع آزاد است

گیلان . خمام . مطب دکتر حمیدرضا علیزاده . تلفن ٠١٣٢۴٢٢٠٨٩٩  

بیماری های ناخن

 

 

 

خونمردگی Hematoma:وارد شدن ضربه به ناخن موجب پارگیمویرگهای بستر ناخن میشود. خون حاصل ما بین صفحه ناخن و بستر آن به دام افتاده، خونمردگی (هماتوم) تشکیل میشود. هماتوم میتواند موجب جداشدن و افتادنناخن شود. همچنین ممکن است موجب عفونت شود، زیرا بافت هماتوم برای رشد باکتریها و قارچها مناسب است. جذب شدن خودبخود هماتوم ممکن است مدتی  طول بکشدو گاهی موجب تغییر شکل ناخن میشود.

 

 

 

خطوط تیره ناخنی

 

Melanonychia  :خطوطی عمودی هستند که به رنگهای خاکستری، قهوه ای یا سیاه دیده میشوند. در اثر افزایش فعالیت و یا تعداد سلولهای رنگدانه ای ماتریکس ایجاد میشوند. در صورت مشاهده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

خطوط بیو Beau's Lines:همانطور که میدانید ناخن در ماتریکسساخته میشود. برخی عوامل از قبیل تروما، سوء تغذیه، شیمی درمانی و اصولا هررخداد و بیماری شدید جسمی یا روحی میتوانند موجب اختلال در ساخت ناخن توسط ماتریکس میشوند.  نتیجتا ناخنی که در طول بیماری ساخته میشود از نظر ظاهر، بافتو ترکیبات متفاوت است. به همین دلیل به شکل یک خط عرضی، کمی تیره تر و نیز فرورفته دیده میشود، که به آن خط بیو گفته میشود. از آنجایی که این ناخن ناقصقبلا تولید شده و شکل گرفته، نمیتوان آنرا به حالت اصلی و سالم در آورد، بلکهبا رشد ناخن به بیرون رانده میشود. اما آنچه مهم است علت بوجود آورنده آن استکه لازم است با مراجعه به پزشک مورد برسی قرار گیرد. 

 

 

 

 

 

 

Onychatrophia:در حقیقت همانتحلیل رفتنناخن است. در اینحالت رشد ناخن بسیار کند است به طوری که لبه آزاد ناخن نیز وجود ندارد.همچنین ناخن جلای خود را از دست داده،کدر میشود. در برخی موارد ناخن خرد شده و کاملا می افتد. علت این حالت آسیب دیدن ماتریکس میباشد که معمولا در طیبرخی بیماری های شدید رخ میدهد.

 

 

 

 

 

 

 

جویدن ناخن:ترک این عادت بسیار مشکل است. در کودکان شیوع بیشتری دارد که اکثرا باافزایش سن برطرف میشود. اما وجود این عادت دربالغین با بیماریهای اضطرابی مرتبط است. جویدن ناخنها نه تنها نمای ظاهری ناخن را تغییرمیدهد، بلکه موجبانتقال باکتری ها از دست به دهان و بر عکس میشود. همچنین با آسیب پوست اطرافناخن، امکان نفوذ و گسترش باکتیها به داخل آن فراهم می آید.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عفونتسودوموناPseudomonas :سودومونا نوعی باکتری است که میتواند به ناخن تهاجم کند. این باکتری ممکن استدر ناخن طبیعی و یا مابین ناخن طبیعی و مصنوعی ( کاشته شده) رشد کند. وجودرطوبت به نفوذ و رشد باکتری کمک میکند. مشخصه بارز این عفونت تغییر رنگ ناخن به رنگ سبز است. با افزایش شدت بیماری رنگ سبز نیز پررنگ تر میشود و ممکناست صفحه ناخن از بستر خود جدا شود

 

 

 

 

 

 

زگیل (wart) :در حقیقت یک تومور خوشخیم پوستی است که بدلیل عفونت ویروسی ایجاد میشود و میتواند پوست زیرین و یااطراف ناخن را درگیر کرده، نتیجتا موجب تغییر شکل ویا انهدام صفحه ناخن میشود. این بیماری در بسیاری از موارد دردناک است.

 

 

 

 

خونریزی رگه ای Splinter Hemorrhages  :در اثر پارگی مویرگهای بستر ناخن ایجاد میشوند. شایعترینعلت ایجاد آن ضربه هایی است که در طول روز و در اثر رفتار نامناسب با ناخنها و طیکارهای روزانه به ناخن وارد میشوند. اهمیت بالینی چندانی ندارند، بلکه صرفا موجبنمای نازیبا میشوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خطوط طولی Vertical Ridges :  اگر یک ناخن را از نزدیک مشاهده کنیم خطوطی را در طول آن میبینیم. این حالت یک پدیده طبیعی میباشد و بطور خفیف در اکثر ناخنها دیده میشود.با توجه به تفاوت جنس ناخن در افراد مختلف، میزان و شدت این خطوط در افراد متغیراست. اما بعضی عوامل مانند افزایش سن و بیماریهای مزمن موجب تشدید این خطوط میشوند. این خطوط به خودی خود یک بیماری نیستند بلکه صرفا از نظر زیبایی ظاهر مناسبی به ناخن نمیدهند

    

لکه های سفید ( White Spots ( Leuconychia : به صورت لکه ها و یا خطوط سفید رنگ در صفحه ناخن دیده میشوند. این عارضه که نسبتا شایع است ، در اثر آسیبهای خفیف به ماتریکس ناخن پدید می آید. این لکه ها اهمیت بالینی ندارند و با رشد ناخن به بیرون رانده شده، نیازمند درمان نمیباشند

 

 

 

 

 

ناخنک( Ingrown Nail ) :رشدونفوذ ناخن به گوشت و بافت نرم زیرین این حالت را ایجاد میکند، که در شسث پابیشتر دیده میشود. کفش تنگ و اصلاح نا مناسب ناخن از علل آن هستند. این بیماری دردناک است و احتمال عفونت در آن بالا است.

 

 

 

 

   

عفونتهای قارچی Onychomycosis :قارچها نزدیک به نیمی از بیماریهای ناخن را ایجاد میکنند و درمانشان آساننیست. در این موارد ذراتیdebris به رنگهای مختلف در زیر ناخن پدید می آیندکه ضمن جدا کردن ناخن از بستر آن (onycholysis)، بسته به نوع قارچ موجب تغییررنگ ناخن عمدتا به رنگهای سفید، زرد، قهوهای یا مشکی میشوند. با رشد بیشترقارچ، بافت و نمای ظاهری ناخن تغییر میکند. در صورت عدم درمان و با تجمع بیشتر debris صفحه ناخن به تریج خرد شده، کاملا از بستر ناخن جدا میشود.

رعایت نکردن بهداشت فردی و پدیکور یامانیکور نامناسب ازعلل مستعد کننده ابتلا میباشند.Onychomycosis در انگشتان پا

/ 2 نظر / 28 بازدید
فاطمه رضائی

از توضیحات مختصر و مفید شما در خصوص بیماریهای ناخن بسیار متشکرم. با توجه به عکسها , فکر میکنم ناخن سبابه دست راست من دچار بیماری عفونت قارچی (onychomycosis) شده. اگه راه درمان اون رو میشناسید یا سایتی را که در این باره توضیح داده ، خواهش می کنم به من معرفی کنید.

arian

مطالب این بخش کاملا کپی‌ از سایت rospina.com است. جای تأسف است که نامی‌ از منبع خود یاد نکرده‌اید.