پیشگیری از آسیبهای ناشی از کار طولانی با کامپیوتر

چقدر می‌‌توانید با کیبورد تایپ کنید یا پشت کامپیوتر روی یک صندلی بنشینید ، قبل از اینکه به خودتان آسیب وارد کنید؟ خیلی از ماها ، مجبوریم به واسطه کار و شغلمان ساعتها و بدون وقفه ، بی‌حرکت بمانیم و در این فاصله فعالیتهای حرکتی ظریفی انجام دهیم ، ولی بدن ما برای این کار طراحی نشده است. شواهد نشان می‌دهند که وضعیتهای غیرطبیعی به مدت طولانی و حرکات تکراری با درد گردن ، دست و پا و پشت ، در ارتباط هستند. به چنین حالتهایی "نشانگان به کارگیری بیش از حد" یا آسیب ناشی از استرس تکراری   RSI ، گفته می‌شود.

RSI چیز کم‌اهمیتی نیست ، طبق آمار در آمریکا ، 34 درصد موارد غیبت از کار به خاطر آسیب یا بیماری ناشی از همین RSI است و سالانه خسارتی حدود 50 میلیارد دلار به صنایع به خاطر موارد غیبت ، کاهش بهره‌وری و هزینه‌های پزشکی وارد می‌کند.

آسیبی که RSI به بدن وارد می‌کند ، ناشی از دوچیز است : تغییرات ساختمانی الیاف عضلانی و کاهش جریان خون. اعصاب هم می‌توانند درگیر شوند ، بافتهای بی‌حرکت و التهاب احاطه‌کننده آنها ، می‌توانند عصب را طوری تحت فشار بگذارند که منجر به کرختی و بی‌حسی و حتی در موارد شدیدتر ضعف عضلانی شود.

کسانی که می‌خواهند شواهد این تحقیقات را ببینند به اینجا بروند ، در این مطالعه بیوپسیهایی(نمونه برداری از بافتهای بدن) ، از عضلات دست افراد سالم و مبتلا گرفته شد ، که نشان‌دهنده تغییرات ساختمانی در الیاف عضلانی و همبستگی میزان آسیب به بافتها با میزان بیماری بود. در مطالعه دیگری بیوپسیهای از عضلات گردن گرفته شد و کاهش جریان خون موضعی در افراد بیمار دیده شد ، هر اندازه جریان خون کاهش یافته بود ، درد هم بیشتر بود.

تاندونیت ( التهاب تاندونها) و سندرم تونل کارپال ( بیماری ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب دست به وسیله بافتهای نرم دست که دلایل مختلفی دارد) ، از شایعترین آسیبهای RSI ، هستند ، بر طبق یک تحقیق بیش از 41 درصد همه آسیبهای ناشی از RSI در آمریکا ، ناشی از سندرم تونل کارپال است. تحقیق دیگری با عنوان جالب "کار سخت به کسی آسیب نمی‌رساند. آیا آسیب می‌رساند؟" هم انجام شده است که رابطه شغل و اختلالات عضلانی- اسکلتی بافت نرم گردن و اندام فوقانی را می‌سنجد.

post_ergonomic_img-713363.JPG

راه چاره کدام است؟

 بهترین کار پیشگیری است:

- استراحت : هر 30 تا 45 دقیقه ، 5 دقیقه استراحت کنید. اگر به کمک نیاز دارید یک برنامه جالب برای هشدار  و یادآوری زمان استراحت در فواصل معین وجود دارد ، که آن را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

- حرکات کششی : در هنگام استراحت به بازوها ، دست ، گردن و پشت خودتان حرکات کششی بدهید. این سایت یوگا به شما کمک می‌کند.

- در هنگام کار وضعیت صحیح داشته باشید ، روی نیمکت با لپ‌تاپ کار نکنید.

- صندلی ، مانیتور ، کیبورد ، موس ، لپ‌تاپ خودتان را تنظیم کنید. کیبورد و موس خودتان را هر از چندگاهی عوض کنید.

- هر چند وقت یک بار نگاه خودتان را از صفحه مانیتور متوجه یک فاصله دور کنید و فراموش نکنید که چشمک بزنید! (برای جلوگیری از خشکی سطح چشم و قرنیه)

- کارهای غیرضروری را با کامپیوتر محدود کنید. در بین‌وب‌گردی ، ایمیل زدن ، بازی و ارسال  SMSبه خودتان استراحتی بدهید.

- اگر درد شما ادامه یافت حتما به پزشک مراجعه کنید ، پزشک ممکن است برای شما مچ بند ، کمپرس با یخ ، دارویهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ، تزریق کورتیزون ، فیزیو تراپی و از همه مهمتر استراحت را تجویز کند.

علایم خودتان را جدی بگیرید ، هر چقدر زودتر به آنها اهمیت بدهید ، زودتر از دست آنها خلاص می‌شوید.

این هم لینکهای مفیدی در مورد این موضوع :

- ترفندهایی برای کار صحیح با کامپیوتر

- ابزارهای اشاره‌گر جایگزین

- کیبوردهای جانشین و ارگونومیک

- سایتهای درباره RSI (+ ، + ، + )

منبع : وبلاگ گوگل

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
چکاوک

والا به تمامی اينها بايد بد خوابيدن شب رو هم اضافه کنيد ..کار زياد با کامپيوتر باعث ميشه شبها هم مغز همش درگير باشه و اصلا صبح با نشاط از خواب بيدار نشی (( من یکی که وقتی زیاد با کامپیوتر کار میکنم اینجوری میشم و اصلا شبها خوب نمی تونم بخوابم ))...ولی چيکار ميشه که اعتياد داره اين کامپيوتر لعنتی دوست داشتنی ... يا حق