موسیقی در اتاق عمل روزنامه نیویورک‌تایمز امروز یک مقاله چند رسانه‌ای جالب درباره پخش موسیقی هنگام اعمال جراحی در سایت خود قرار داده است ، با عنوان " هنگام جراحی آبا را ترجیح می‌دهید یا وردی؟"

مقاله طولانی است و اینطور شروع می‌شود:

" دکتر مارک بسلر در اتاق عمل 7 مشغول عمل است. در حالی که دارد برای رسیدن به کلیه ، طحال را کنار می‌زند ، آهنگی از "کلدپلی" به نام "White Shadows" در زمینه ، زمزمه می‌شود. رزیدنتی بافتی را نزدیک کلیه می‌برد ، ترانه "واترلو" از "آبا" ، آهنگ بعدی است.

عصر سه‌شنبه در راهرو ، دکتر ویلیام اینابت یک جراح غدد درون ریز ، برای ایجاد شکافی در گردن بیمار آماده می‌شود ، آی‌پاد وی Traviataی "وردی" را پخش می‌کند."

بیشتر جراحان می‌گویند گوش کردن موسیقی ، تمرکز و قدرت آنها را برای انجام اعمال طولانی ، افزایش می‌دهد. در بیشتر مقاله نام گرو‌ه‌ها و خواننده‌های مختلف مورد علاقه جراحان آمده است.

" برای هر عملی نوع خاصی ازموسیقی ترجیح داده می‌شود ، موسیقی راک اند رل برای عملهای معمولی و ساده و موزارت برای عملهای پیچیده‌تر ، یک ورژن خاص هم برای مرحله سوچور بعد از اتمام عمل وجود دارد."!!

یکی از پرسنل اتاق عمل در حال عوض کردن سی‌دی:

می‌توانید یک قطعه کوتاه صوتی از سر و صداهای اتاق عمل را در هنگام پخش موسیقی در اینجا گوش کنید.(411 کیلوبایت)

چندان اطلاعی از موارد مشابه در ایران ندارم ، سوت زدن و زمزمه کردن جراحان را شنیده‌ام و دیده‌ام ولی دیگر موارد را نه.

تصور کنید ، در اتاق عملی در ایران موسیقی پخش شود (حالا نوع کلاسیکش نه انواع دیگر!) و بعد بیمار دچار مشکل شود ، چه بر سر پزشکان و پرسنل می‌آید؟!

05:57 PM | Comments (2)

/ 0 نظر / 6 بازدید