نواع خال

استفاده از مطالب این وبلاگ با یا بدون ذکر منبع آزاد است

گیلان . خمام . مطب دکتر حمیدرضا علیزاده . تلفن ٠١٣٢۴٢٢٠٨٩٩  

انواع خال

 

 اغلب مردم فکر می‌کنند که یک خال یک لکه تیره رنگ ولی خالها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

 تمام خالها زیبا نیستند و ممکن است برآمده و دارای موهای سیاه باشند و حتی ممکن است خطرناک باشند.

خالها می‌توانند در هر جایی از پوست رخ دهند. رنگ آنها معمولا قهوه‌ای و گاهی به رنگ پوست بوده و اندازه‌های مختلف دارند. خالهای قهوه‌ای متشکل از سلولهای ملانوسیت (سلولهای مخصوص که ایجاد رنگدانه می‌کنند) می‌باشند.

خالها اغلب در خلال 20 سال اول زندگی ظاهر می‌شوند. تماس با آفتاب زیاد می‌تواند باعث افزایش تعداد رنگ خالها گردد. در خلال ده سال اول زندگی و نیز در حاملگی خالها تیره‌تر و بزرگتر شده و خالهای جدید نیز ممکن است بروز کنند. هر خال دارای یک پاترن رشد است. سیکل زندگی تپیک یک خال معمولی حدود 50 سال طول بکشد. در ابتدا خالها صاف و قهوه‌ای شبیه یک کک و مک می‌باشند با گذشت زمان بزرگ و سیاه رنگ می‌شوند.

با گذشت زمان خالها برآمده‌تر شده و رنگ آنها روشن‌تر می‌شود. بعضی از آنها تغییری نمی کنند و بعضی به آهستگی ناپدید می‌گردند. و بعضی ممکن است یک پایه کوتاه روی پوست پیدا کرده و حتی با مالش پوست کنده شوند.

انواع خال : مطالعات نشان داده که تیپ‌های خاصی از خالها دارای خطر سرطانی شدن دارند. آنها ممکن است تبدیل به یک نوع از سرطان بدست به نام ملانوما گردند. آفتاب سوختگی‌ها می‌توانند خطر ایجاد ملانوما را افزایش دهند.
افرادی که خالهای زیادی دارند (بیشتر از 100) در ریسک ایجاد ملانوما قرار دارند.

خالهایی که در یک درصد افراد موقع تولید وجود دارند خال مادرزادی نامیده می‌شوند این خالها بیشتر از خالهای دیگر که بعد از تولد ظاهر می‌شوند احتمال تبدیل به ملانوما را دارند و زمانیکه یک خال مادرزادی بیشتر از 8 اینچ باشد خطر بیشتری برای ایجاد ملانوم وجود دارد.

خالهایی که تحت عنوان خالهای دیسپلاستیک نامیده می‌شوند بزرگتر بوده و شکل آنها نامنظم است و رنگ آنها یکنواخت نبوده و در ناحیه‌ای روشن و در ناحیه دیگر تیره‌تر هستند و گاهی زمینه قرمز رنگ داشته و حاشیه آنها ناصاف و ممکن است نقطه‌های تیره در اطراف داشته باشند. این خالها اغلب فامیلی هستند کسانی که این نوع خالها را دارند در ریسک ایجاد ملانوم قرار داشته و باید بطور منظم توسط متخصص پوست معاینه گردند و هر گونه تغییری که در آنها رخ می‌دهد بایستی بررسی گردد.

به این افراد باید آموزش داده شود ک ه خودشان بطور منظم خالها را از نظر هر گونه تغییری بررسی کنند. استفاده از ضد آفتاب‌ها و پوشیدن لباسهای مناسب جهت جلوگیری از آفتاب زیاد توصیه می‌گردد.

تشخیص علائم آگاه کننده اولیه ملانوما خیلی مهم می‌باشد..


درمان خالها : بسیاری از خالها خوش خیم هستند و نیازی به درمان ندارند و خالها و لکه‌هایی که نیاز به بررسی پزشکی دارند آنهایی هستند که غیرمعمول بوده و متفاوت از تغییر هستند و اینها شامل تغییر در اندازه، شکل، رنگ، ایجاد خونریزی، ایجاد خارش، دردناک شدن و نهایتا خالهایی که در دهه سوم به بعد ایجاد می‌شوند می‌باشند.

اگر شما متوجه خالی شدید که باترن معمول را ندارد. یک متخصص پوست می‌تواند تشخیص دهد که آیا خال شما خطرناک است یا نه. و او می‌تواند در صورت نیاز نمونه برداری جهت بررسی میکروسکپی خال انجام دهد.

و این ساده‌ترین و بی خطرترین روش می‌باشد در صورتیکه پاسخ نمونه برداری ضایعه سرطانی شده را نشان دهد. بایستی عمل جراحی وسیعتری جهت برداشت کامل ضایعه انجام شود.

بعضی از افراد تمایل دارند که خال را بعلت اینکه نازیبا هستند و یا آنها را اذیب می‌کنند، بردارند شایعترین متد برداشت خال برش کامل و زدن بخیه می‌باشد.
اغلب روش‌های برداشت خال آسان و می‌تواند در مطب دکتر انجام گیرد. گاهی اوقات یک خال بعد از برداشت عود می‌کند. در این موارد نیز شخص بایستی به پزشک مراجعه کند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که آیا برداشت خال خطر سرطانی شدن دارد که این ایده درست نمی‌باشد.
بعضی از خالها که روی آنها مو وجود دارد نازیبا بوده و این موها می‌توانند توسط روشهای الکترولیز با لیزر برداشته شوند و یا خال بطور کامل همراه با موها توسط جراحی برداشته شود.

/ 3 نظر / 28 بازدید
گیلانک

سلام خواندنی و جالب و مثل دیگر نوشته هایتان مفید و دانستن شان ضروری بود خسته نباشید

حمید

با عرض سلام سنم 50 سال هست. از حدود 20 سال پیش پشت من کمی بالاتر از کمر خالی درآمده که یادم نیست قبلا در جوانی داشته یا نه. کم کم بزرگ شده و الان چند سالی اندازه یک زگیل معمولی هست. بیست ساله که جرات نمیکنم برم دکتر نشان بدم. میترسم خبر بدی به من بدهد. تا حالا که به خیر گذشته. خطری که نداره؟

مهسا

سلام. بهار رفته بودم پیش آشنایی که یک بچه چهارساله دارند. طفلک بچه چشماش قرمز بود و دماغش دایم ریزش داشت. دکتر گفته که به علف یا چمن حساسیت دارد. آیا این بچه هرسال باید عذاب بکشد یا اینکه از بین میرود؟ ممنون میشدم اگر در مورد حساسیت هم چیزی بنویسید