ا

رفتارهای جنسی پر خطر

دوران بلوغ ـ كه در طي آن تغييراتي براي گذار از دوران كودكي به بزرگسالي ايجاد مي‌شود ـ فرد را از نظر جسماني آماده فعاليت جنسي و توليد مثل مي‌نمايد. نمو و گسترش بلوغ عاطفي اغلب بيشتر طول مي كشد و مستلزم آن است كه هم درباره خودتان ياد بگيريد و هم درباره چگونگي ارتباط با ديگران تجربه بياموزيد ، همه بايد از خطراتي كه آميزش جنسي براي سلامتي دارد ـ مثل بارداري و بيماري‌هاي موسوم به عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي كه كلاً يا عمدتاً از طريق مقاربت منتقل مي‌شوند ـ آگاه باشند.

معمولاً تماس با پوست آلوده يا مايعات بدن مثل مني، خون و ترشحات مهبلي، عامل انتشار عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي و بيماري‌ مقاربتي مي باشند. عفونتهاي آميزشي گاه بدون نشانه اند ويا به شكل خفيف تظاهر مي كنند كه به اين دليل جدي گرفته نمي شوند واقدام به درمان صورت نمي گيرد واين مساله مي تواند منجر به عوارضي از جمله نازايي گردد.

بسياري از انواع بيماري‌هاي مقاربتي ناراحت كننده‌اند ـ هرچند كه صرفاً مشكلات خفيف ايجاد مي‌كنند ـ اما بعضي هم مثل عفونت ويروس ايمني انساني (بيماري ايدز) حيات را به مخاطره مي‌افكنند. اقدامات ساده اي وجود دارند كه براي حمايت از خود مي توانيد انجام دهيد. در صورت ابتلا به عفونت‌هاي منتقله از راه آميزشي، بايد تا هنگام درمان و علاج از عفونت، از فعاليت جنسي بپرهيزيد.

تا پايان 2001 حدود 12 ميليون جوان 24-15 سال ، HIV/AIDS زندگي كرده وهر روز 6000 آلودگي جديد در اين گروه سني اتفاق افتاده است.

همه ساله بيش از 100 ميليون مورد جديد ابتلاء به عفونتهاي آميزشي در جوانان زير 25 سال بوقوع مي پيوندد.

عمده ترين راه آلودگي به ويروس ايدز وهپاتيت در جهان تماس جنسي با فرد آلوده است افراد آلوده ممكن است ظاهري سالم داشته باشند در حاليكه مي توانند آلودگي را منتقل نمايند.الفباي پيشگيري:پرهيز از رابطه جنسي قبل از ازدواج،

پاي بندی به اصول اخلاقي وخانوادگي،

آموزش استفاده صحيح از كاندوم در تماسهاي جنسي،پزشك محرم اسرار شماست در صورت بروز مشكل در دستگاه تناسلي براي مشاوره ودرمان به پزشك مراجعه كنيد عدم درمان بموقع مي تواند منجر به ايجاد عوارض گردد

داشتن رابطه مثبت با والدين ومربيان احساس ارزشمندي ،محيط مناسب آموزش و تفريحي ،پرورش اعتقادات معنوي واميد به آينده فاكتورهاي ايمني در نوجوانان وجوانان هستند. از اين ابزارها در پيشگيري از رفتارهاي مخاطره آميز استفاده كنيم .

منبع:http://healthpromotion.persianblog.ir

<>>

 

[

/ 0 نظر / 5 بازدید