گلبوس هيستريکوس يا احساس گلبوس

گلبوس عبارت است از احساس وجود يک لقمه يا فشار ( بغض مانند ) در گلواست که با بلع آب دهان از بين نرفته و همچنان ادامه می يابد. بيمار مبتلا به گلوبوس هيچگونه مشکلی از نظر بلع غذا نداردو معمولاً حالت گلوبوس سر ميز غذا يا سر سفره فراموش شده و احساس نمي شود . احساس گلوبوس معمولاً در افرادی بوجود می آيد که تحت فشار روحي هستندو مکانيسم ايجاد آن افزايش انقباض ( تونوسيته ) اسفنگتر فوقانی مری می باشد.
احساس گلوبوس را نبايد با اشکال در بلع (ديسفاژی) اشتباه کرد.اشکال در بلع علامت مهمی است که در آن شخص هنگام بلع مايعات يا غذای جامد مشکل داردو يا اينکه مجبور است لقمه را با آب فرو دهد.ديسفاژی علل مختلفی دارد که بعضی از آنها مانند سرطان مری خطرناک می باشد، درحاليکه گلبوس علامت بيماری خطرناکی نيست .بعضی از افراد مبتلا به بيماری برگشت محتويات معده به مری هم ممکن است احساس گلبوس کنند . پزشک معالج قبل از اينکه تشخيص گلبوس را بدهد يک بررسی کامل از مری و گلو انجام می دهد ، تا بيماريهای ديگررا رد کند . چنانچه بيماري خاصی يافت نشد ، تشخيص گلوبوس را مي گذارد .
احساس گلوبوس نياز به درمان خاصّی ندارد واطمينان بخشيدن به بيمار ورفع مشکلات تنش های روحی به بيمار کمک مي کند.
گاهی دارو های ضد افسردگی نيز تجويز می کنند . آزمايش خاصی برای تشخيص گلوبوس وجود ندارد. عکس ( راديوگرافی) گردن يا راديو گرافی مری نرمال گزارش می شود.

/ 3 نظر / 9 بازدید
اکرم

جالب بود متشکرم

فروغ

یکی نیست بگه درمان لحظه ایش چیه. بابا مردم از درد....

بهنواز

سلام . من یک دانشجوی 20 ساله هستم که مدتی است به علت عفونت گوش آنتی بیوتیک مصرف کرده ام اما از چندی پیش در گلو دچار حالت گرفتگی شده ام یعنی دقیقا همین حالتی ک توضیحش داده اید میخواستم راه در مانش را لطفا به من ایمیل کنید