جراحان و بازیهای رایانه‌ای

جیمز راسر رئیس یک تیم تحقیقاتی می‌گوید :"جراحانی که 20 دقیقه قیل از انجام یک عمل جراحی با بازیهای کامپیوتری مانند Super Monkey Ball ، خود را گرم‌ کرده‌اند ، نسبت به جراحانی که این کار را نکرده‌اند ، اعمال جراحی را سریعتر و با خطای کمتر انجام می‌دهند."

در این تحقیق 303 جراح شرکت کردند و جراحان بعد از انجام یک بازی کامپیوتری ، عملهای لاپاراسکوپی انجام می‌دادند.  عملهای لاپاراسکوپی ، دسته‌ای از اعمال جراحی هستند که از طریق برشهای کوچک روی بدن ، ابزارهای بلند مجهز به دوربین را وارد بدن می‌کنند و به این ترتیب بدون انجام یک برش طویل ، اعمال را با عوارض کمتر ودوره نقاهت کوتاه‌تر انجام می‌دهند.

در این تحقیق زمان و مهارت کار جراحان با درل cobra rope که یک ابزار تمرینی لاپاراسکوپی استاندارد است ، مورد سنجش قرار گرفت. به طور متوسط دسته‌ای که بازی کرده بودند ، 11 ثانیه زودتر ، عمل می‌کردند.

هدف نهایی دکتر راسر از این تحقیق این است که با ایجاد برنامه‌های شبیه‌ساز ، از صد هزار مرگی که سالانه بر اثر خطای تیم پزشکی در آمریکا اتفاق می‌افتد ، بکاهند ، درست مانند خلبانها که از برنامه flight simulator برای تمرین استفاده می‌کنند.

life_and_death-3.gif

 نمی‌دانم چرا از بازی Super Monkey Ball برای تحقیق استفاده شده است!

 

بعضی از بازیهای کامپیوتری با موضوع جراحی :

Life and Death

Trauma center : under the knife

ReMISSION : در این بازی قهرمانان داستان وارد بدن بیماران سرطانی می‌شوند و به مبارزه با سلولهای مبتلا به کنسر می‌پردازند.

دور نیست زمانی که بیماران قبل از عمل جراحی از پزشکشان بپرسند :" امروز بازی کرده‌ای یا نه؟!"

منبع : medgadget و msnbc 

07:26

/ 0 نظر / 9 بازدید