تاریخچه مصور گوشی پزشکی

گوشی پزشکی یکی وسیله جدانشدنی از پزشکان است ، با وجود پیشرفتهای فوق‌العاده فن‌آوری هنوز ابزارهای پیشرفته تشخیصی نتوانسته‌اند جای این وسیله کوچک را بگیرند. امروز تصادفا به تاریخچه ساخت گوشیهای پزشکی برخوردم که خلاصه‌ای از آن را اینجا می‌آورم :

iranmed.jpg

186 سال پیش در سال 1819 میلادی ، یک پزشک فرانسوی به نام Rene Laennec  یک گوشی پزشکی (اسستتوسکوپ) چوبی را ساخت ، این وسیله در آن زمان فقط یک دهانه برای قرار گرفتن روی گوش داشت و قسمتی از آن که روی سینه بیمار قرار می‌گرفت ، ابعاد بزرگی داشت. تا آن هنگام پزشکان گوششان را مستقیما روی سینه بیماران قرار می‌دادند تا صدای قلب را بشنوند ، اما روزی دکتر رنه لینک ، برای ویزیت یک زن جوان رفت و هنگامی که قصد شنیدن صدای قلب زن را داشت ، از گذاشتن گوشش روی سینه این زن دچار شرم‌زدگی شد ، به همین خاطر تصمیم گرفت تا وسیله‌ای بسازد که هم پزشکان و هم بیماران راحت‌تر باشند.

ادامه این نوشته را از دست ندهید که موجب یک عمر پشیمانی است!

laennec-picture.jpg

 laennec.jpg

در سال 1843 یک پزشک ساکن نیویورک به نام George P. Cammann ، تغییراتی در گوشی ایجاد کرد ، لوله آن را قابل انعطاف کرد ، و دو مجرا برای قرار گرفتن روی هر دو گوش برای ان ساخت.

در سال 1855 ، گوشی دکتر کامان از وسایل زیر ساخته می‌شد : قسمتی که روی سینه قرار می‌گرفت از چوب آبنوس ، تیوب‌ها از سیمی که روکشی از پارچه ابریشمی آغشته به صمغ داشت و  قسمتی که درون گوشها قرار می‌گرفت از عاج.

piorry_flexible.jpg

تا سال 1960 تغییرات عمده‌ای در گوشی پزشکی ایجاد نشد ، در این زمان بود که دکتر لیتمن ، یک استاد دانشگاه هاروارد گوشی پزشکی‌ای ساخت که ویژگیهای آکوستیک خوبی داشت.

دکتر لیتمن یک پژوهشگر قلب بود و در زمینه الکتروکاردیوگرافی در جهان ، مطرح بود.

littmann.jpg

در 1961 دکتر لیتمن در مجله AMA ، ویژگیهای یک گوشی پزشکی ایده‌آل را توضیح داد. وی توضیح داد که بهتر است قسمت سینه‌ای گوشی ، دو قسمت داشته باشد ، یک قسمت به نام bell برای شنیدن اصوات بم و یک قسمت دارای دیافراگم پلاستیکی برای فیلتر کردن اصوات بم . وی اضافه کرد که تیوب گوشی باید سخت و درای مجرای واحد باشد و تا حد امکان کوتاه باشد و گوشی طوری طراحی شود که سبک باشد و بتوان با آن راحت کار کرد.

littman 22.jpg

 گوشی‌های لیتمن مشهورترین مارک بازار گوشیها هستند و به همین اندازه محبوب و پرفروش هستند.

 

اماآیا پیشرفتهای تکنولوژی توانسته تحولات و ویژگیهای جدیدی برای گوشیها به ارمغان آورد؟

بله! مدل E3000 گوشی‌ لیتمن در عین زیبایی فوق‌العاده ویژگیهای منحصر به فرد دیگری هم دارد. در ساخت این گوشی از فن‌آوری جدیدی به نام the Ambient Noise Reduction (ANR) technology استفاده شده که به کمک آن 75 درصد صدای مزاحم یا نویز محیطی حذف می‌شود. ظاهرا این حذف به طریقه آکوستیک انجام می‌شود و نه الکترونیک.

3M™ Littmann® Electronic Stethoscope Model 3000.jpg

مدل 4100WS گوشیهای لیتمن علاوه بر برخورداری از این فن‌آوری ویژگی جالب دیگری هم دارد. به کمک این گوشی ( به قسمت میانی گوشی دقت کنید)  می‌شود ، صدای شنیده شده را می‌شود ضبط  کرد ، دوباره شنید و یا حتی از گوشی دیگر دانلود کرد. حتی شایعاتی هم بوده که می‌خواسته‌اند این گوشی را با آی‌پاد یکپارچه کنند که البته هنوز چنین چیزی در این گوشی پیشبینی نشده است.

Model 4100WS 2.jpg

Model 4100WS.jpg  

/ 0 نظر / 8 بازدید