خشکی چشم 

خشکی چشم چيست؟

اشک چشمهای شما بطور طبيعی برای بهداشت چشم و ديد واضح ضروری ميباشد.خشکی چشم هنگامی رخ ميدهد که چشمها به اندازه کافی اشک توليد نميکنند يا اشک ايجاد شده ترکيب شيميايی مناسب را ندارد.

چه عواملی باعث خشکی چشم ميشود؟

عوامل خشکی چشم ميتواند ناشی از فرايند طبيعی افزايش سن - قرار گرفتن در شرايط محيطی خاص -اشکال در پلک زدن(داروهای ضد حساسيت -قرص های ضد بارداری يا داروهای ضد افسردگی)باشد.خشکی چشم همچنين می تواند به علت عدم بهداشت يا بيماريهای ديگر يا سوختگيهای شيميايی و حرارتی باشد.زدن لنزهای تماسی نشانه های خشکی چشم را بيشتر ميکند.

علايم و نشانه های خشکی چشم چيست؟

علايم و نشانه ها به طور معمول شامل:درد و سوزش-خارش و ناراحتی چشم ها و گاهی اوقات احساس وجود جسم خارجی در چشم می باشد. شماممکن است افزايش اين نشانه ها را درهنگام بيدار شدن داشته باشيد.

افراد گاهی اوقات اشکريزش بيش از حد را بطور متناوب تجربه می کنند.اين مساله يک عکس العمل طبيعی بوده که به علت عدم ترشح کافی مواد اصلی برای حفاظت چشم ها رخ می دهد.

خشکی چشم چگونه تشخيص داده می شود؟

در طی معاينه چشم پزشک سوالاتی در مورد بهداشت عمومی-داروهای مصرفی-محيط کار ومنزل شما و هر عاملی که ممکن است موجب بروز نشانه های خشکی چشم شود خواهد نمود.

اين اطلاعات جهت انجام و عدم انجام ازمايشات خشکی چشم به پزشک کمک خواهد کرد.در اين ازمايشات از وسايل تشخيصی با دقت بالا استفاده می شود و معمولا رنگهای بخصوصی نيز به کار می رود.

اين ازمايشات به پزشک اجازه ارزيابی کيفيت-مقدار و توزيع اشک را برای مشخص نمودن خشکی چشم خواهد داد.

ايا خشکی چشم معالجه می شود؟

خشکی چشم نمی تواند درمان شود اما حساسيت چشم ها را می توان کاهش داد و سلامتی چشم ها را در حد موجود حفظ کرد.معمولترين درمان اوليه استفاده از قطره های اشک مصنوعی يا مشابه ان می باشد.برای خشکی شديد چشم از پماد مخصوصا در هنگام خواب استفاده ميشود.

در صورت عدم جواب به درمان فوق بستن مجاری تخليه اشکی به طور موقت يا دايم از اقدامات بعدی است.

يک رژيم متعادل شاملميوه های فراوان-سبزيجات و اب ممکن است بری کاهش خشکی چشم مفيد باشد.

ايا خشکی چشم برای چشم ها مضر خواهد بود؟

اگر خشکی چشم درمان نشود می تواند برای چشمها مضر باشد.خشکی چشم بيش از حد معمول می تواند باعث اسيب بافت احتمالا زخم قرنيه و صدمه به بينايی گردد.خشکی چشم می تواند استفاده از لنزهای تماسی را دچار مشکل کرده و منجر به افزايش تحرک پذيری و افزايش شانس ابتلا به عفونت چشم شود.

در صورت افزايش تحريک پذيری و قرمزی چشم که با درمانهای تجويز شده تسکين پيدا نمی کند حتما با پزشک خود تماس بگيريد.

دکتر حميد رضا عليزاده ـ خمام

/ 0 نظر / 9 بازدید