روز جهانی ایدز

سالهاست که روز اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نامیده شده است. نمی‌خواستم در مورد این روز بنویسم ،راستش حال و حوصله‌اش را نداشتم ، ولی دیدن تبلیغات تلویزیونی در شبکه‌های تلویزیونی ایران  ، من را بر آن داشت کمی در این باره بنویسم.

تا جایی که من دیده‌ام ، در تلویزیون در آن تبلیغ کذایی جمعی پسر و دختر خوش‌پوش نشان داده می‌شود ، وبعد در سکانسی دیگر جمعی از جوانان عهد می‌بندند که درباره ایدز بیشتر بدانند. این دیگر واقعا یک "طنز آماده" آماده است. چگونه و چطور، این جوانان به عهد خودشان وفادار بمانند؟

وضعیت پوسترهایی که بر در ودیوار مراکز بهداشتی نصب می‌شود هم بهتر از تبلیغ تلویزیونی نیست ، تصاویر گرافیکی مبهمی که فرد آگاه به مسائل هم به سختی می‌تواند ، استعاره‌های موجود در آنها را یک به یک کشف رمز کند ، چه رسد به پسر و دختر نوجوان و یا فرد معتادی که شتاب‌آلود نگاهی به این پوسترها می‌اندازد.

وضعیت سایتهای اینترنتی رسمی به زبان فارسی هم که بدتر از همه است. فکر کنم یک سایت به نام "امداد ایدز" دیده بودم که اطلاعات نسبتا خوبی داشت که آن هم تا جایی که یادم  می‌آید ، غیر دولتی بود.

virtualribbon.gif

از سال 1988 روز اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شد. این روز در نشستی که با شرکت وزرای بهداشت کشورهای سراسر جهان برگزار شد ، انتخاب شد. هر سال موضوعی برای این روز انتخاب شده است:

سال 1988: ارتباط

سال 1989: جوانی

سال 1990: زنان وایدز

سال 1991: اشتراک چالشها

سال 1992: تعهد جامعه

سال 1993: عمل

سال 1994: ایدز و خانواده

سال 1995: حقوق مشترک ، مسئولیتهای مشترک

سال 1996: یک دنیا ، یک امید

سال 1997: کودکانی که در دنیای دچار ایدز زندگی می‌کنند

سال 1998: فشار برای تغییر

سال 1999: شنیدن ، آموختن ، زندگی کردن

سال 2000: ایدز: مردان تفاوت ایجاد می‌کنند.

سال 2001: برای من مهم است ، برای شما چطور؟

سال 2002 و 2003: ننگ و تبعیض

سال 2004: زنان ، دختران ،  HIVو ایدز

 

ملاحظه می‌کنید که برنامه مدون و جامعی سالهاست که در کشورهای غربی برای افزایش آگاهی عامه مردم به اجرا درآمده است. وبلاگستان فارسی هم گویا در روزهای اخیر در این زمینه فعال بوده است. متاسفانه فرصت آن را نداشتم که همه مطالب نوشته شده در وبلاگها را بخوانم.

 

اما لینکهایی درباره ایدز و روز ایدز:

سایت روز ایدز

سایت مبارزه جهانی علیه ایدز

از اینجا هم می‌توانید روبان قرمز معروف را البته بصورت مجازی بگیرید و در وبلاگتان بگذارید.

سایتهای اینترنتی خارجی مملوند از اطلاعات خوب درباره ایدز که  در عین ساده نوشته شدن ، دقیق نوشته شده‌اند. مثلا در اینجا می‌توانید پوسترها و بوکلتهایی درباره ایدز را دانلود کنید.

اگر از وبلاگ‌نویسانی هستید که می خواهید برای افزایش آگاهی ایرانیان مطلب در وبلاگتان بگذارید و ترجمه‌تان خوب است ، توصیه می‌کنم به اینجا بروید و فایلهای PDF را دانلود کنید و به فارسی برگردانید.

/ 0 نظر / 7 بازدید