دانش پزشکی

پزشکی و اجتماعی

بیائید باور نکنیم
ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۸  کلمات کلیدی: باور

استفاده از مطالب این وبلاگ با یا بدون ذکر منبع آزاد است

گیلان . خمام . مطب دکتر حمیدرضا علیزاده . تلفن ٠١٣٢۴٢٢٠٨٩٩

بیائید باور نکنیم

دراین وبلاگ معمولا مطالب پزشکی نگاشته می شود وگاها جهت تنوع شعری ... اما این مطلب متفاوت خواهد بود .

مردم مناطق مختلف دنیانقاط حساس و تحریک پذیر روحی دارند که تحریک آن نقطه باعث واکنش سریع آنها می شود

گاهی چنان موثر است که فرد حتی در مقابل واکنش خود فرصت فکر کردن و تجزیه و تحلیل نمی یابد یا حتی تفکر

 تحت الشعاع آن قرار می گیرد . بعنوان مثال ژاپنی ها از اینکه کمد لباس وسایل شخصی و آلبومهای خانوادگی آنها 

و ... مورد کاوش قرار گیرد حساسیت عجیبی دارند . در فیلمهای ژاپنی این مسئله انعکاس جالبی دارد .آمریکائیها

از اینکه بشنوند یک نفر در جایی تنگ و تاریک و انفرادی محبوس شده حساسیت دارند و نسبت به فرد مورد

 تعرض همذات پنداری  وبه فرد متعرض تنفر پیدا می کنند . در ملل مختلف به گونه ای دیگر.

در ایران مسائل مربوط به سکس فوق العاده حساسیت دارد . حتی افرادی که به آن مبتلا هستند هم در مورد  

دیگران حساسیت دارند .و واکنش نشان می دهند. 

علت بیان مطالب بالا این است که در خبرها آمده مسئول اطلاع رسانی دفتر آیتالله ...دستگیر شده و بعداز مدتی 

علت آن را مراجع حکومتی فساد اخلاقی و نشر فیلمهای مستهجن و...اعلام کرده بودند . به یاد داریم در سالهای

 گذشته هم برای تخریب چهره و ترور شخصیت افراد مختلفی ازاین برچسب و عنوان استفاده شده است و درایران

متاسفانه این برچسب ها و تهمت ها خوب جواب می دهد . دروغ هایی که گفته شد و ما باورمان شد. دقیقا به این 

علت ( نقطه ضعف ما ) که ما باورمان می شود این دروغ ها ساخته می شود . واگر این اخلاق را از خود دور

 نکنیم ازاین دروغها برای همه ما ساخته خواهد شد و دامن همه مارا خواهد گرفت . از این برچسب برای هیچکس 

استفاده نکنیم و به این باور برسیم هرکه این برچسب ها را می سازد مستحق تر به این این برچسب هاست .

بیائید باور نکنیم . فقط از همین راه است که می توانیم این اخلاق بد را ریشه کن کنیم .

 

 


شعر
ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٩  کلمات کلیدی:

 

استفاده از مطالب این وبلاگ با یا بدون ذکر منبع آزاد است

گیلان . خمام . مطب دکتر حمیدرضا علیزاده . تلفن ٠١٣٢۴٢٢٠٨٩٩   

هیچ کس منتظر خواب تو نیست

که به پایان برسد

 

لحظه ها می آیند

سال ها می گذرند

و تو در قرن خودت می خوابی

قرن ها، گاه، کوتاه تر از ده سال اند

گاه صدها سال اند

 

مجتبی کاشانی


 
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٩  کلمات کلیدی: عفونت ناخن ، ناخن فرورونده ، تخریب ناخن ، تغییر رنگ ناخن

 

  

استفاده از مطالب این وبلاگ با یا بدون ذکر منبع آزاد است

گیلان . خمام . مطب دکتر حمیدرضا علیزاده . تلفن ٠١٣٢۴٢٢٠٨٩٩  

بیماری های ناخن

 

 

 

خونمردگی Hematoma: وارد شدن ضربه به ناخن موجب پارگی مویرگهای بستر ناخن میشود. خون حاصل ما بین صفحه ناخن و بستر آن به دام افتاده، خونمردگی (هماتوم) تشکیل میشود. هماتوم میتواند موجب جداشدن و افتادن ناخن شود. همچنین ممکن است موجب عفونت شود، زیرا بافت هماتوم برای رشد باکتری ها و قارچها مناسب است. جذب شدن خودبخود هماتوم ممکن است مدتی  طول بکشد و گاهی موجب تغییر شکل ناخن میشود.

 

خطوط تیره ناخنی

 

Melanonychia  : خطوطی عمودی هستند که به رنگهای خاکستری، قهوه ای یا سیاه دیده میشوند. در اثر افزایش فعالیت و یا تعداد سلولهای رنگدانه ای ماتریکس ایجاد میشوند. در صورت مشاهده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

 

 

 

 

 

خطوط بیو Beau's Lines: همانطور که میدانید ناخن در ماتریکس ساخته میشود. برخی عوامل از قبیل تروما، سوء تغذیه، شیمی درمانی و اصولا هر رخداد و بیماری شدید جسمی یا روحی میتوانند موجب اختلال در ساخت ناخن توسط ماتریکس میشوند.  نتیجتا ناخنی که در طول بیماری ساخته میشود از نظر ظاهر، بافت و ترکیبات متفاوت است. به همین دلیل به شکل یک خط عرضی، کمی تیره تر و نیز فرورفته دیده میشود، که به آن خط بیو گفته میشود. از آنجایی که این ناخن ناقص قبلا تولید شده و شکل گرفته، نمیتوان آنرا به حالت اصلی و سالم در آورد، بلکه با رشد ناخن به بیرون رانده میشود. اما آنچه مهم است علت بوجود آورنده آن است که لازم است با مراجعه به پزشک مورد برسی قرار گیرد. 

 

 

 

 

Onychatrophia:در حقیقت همان تحلیل رفتن ناخن است. در این حالت رشد ناخن بسیار کند است به طوری که لبه آزاد ناخن نیز وجود ندارد. همچنین ناخن جلای خود را از دست داده،کدر میشود. در برخی موارد ناخن خرد شده و کاملا می افتد. علت این حالت آسیب دیدن ماتریکس میباشد که معمولا در طی برخی بیماری های شدید رخ میدهد.

 

 

 

 

جویدن ناخن: ترک این عادت بسیار مشکل است. در کودکان شیوع بیشتری دارد که اکثرا با افزایش سن برطرف میشود. اما وجود این عادت دربالغین با بیماریهای اضطرابی مرتبط است. جویدن ناخنها نه تنها نمای ظاهری ناخن را تغییرمیدهد، بلکه موجب انتقال باکتری ها از دست به دهان و بر عکس میشود. همچنین با آسیب پوست اطراف ناخن، امکان نفوذ و گسترش باکتیها به داخل آن فراهم می آید.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

عفونت سودومونا Pseudomonas : سودومونا نوعی باکتری است که میتواند به ناخن تهاجم کند. این باکتری ممکن است در ناخن طبیعی و یا مابین ناخن طبیعی و مصنوعی ( کاشته شده) رشد کند. وجود رطوبت به نفوذ و رشد باکتری کمک میکند. مشخصه بارز این عفونت تغییر رنگ ناخن به رنگ سبز است. با افزایش شدت بیماری رنگ سبز نیز پررنگ تر میشود و ممکن است صفحه ناخن از بستر خود جدا شود

 

 

 

زگیل (wart) : در حقیقت یک تومور خوشخیم پوستی است که بدلیل عفونت ویروسی ایجاد میشود و میتواند پوست زیرین و یا اطراف ناخن را درگیر کرده، نتیجتا موجب تغییر شکل ویا انهدام صفحه ناخن میشود. این بیماری در بسیاری از موارد دردناک است.

 

خونریزی رگه ای Splinter Hemorrhages  : در اثر پارگی مویرگهای بستر ناخن ایجاد میشوند. شایعترین علت ایجاد آن ضربه هایی است که در طول روز و در اثر رفتار نامناسب با ناخنها و طی کارهای روزانه به ناخن وارد میشوند. اهمیت بالینی چندانی ندارند، بلکه صرفا موجب نمای نازیبا میشوند.

 

 

 

 

 

خطوط طولی Vertical Ridges :  اگر یک ناخن را از نزدیک مشاهده کنیم خطوطی را در طول آن میبینیم. این حالت یک پدیده طبیعی میباشد و بطور خفیف در اکثر ناخنها دیده میشود.با توجه به تفاوت جنس ناخن در افراد مختلف، میزان و شدت این خطوط در افراد متغیراست. اما بعضی عوامل مانند افزایش سن و بیماریهای مزمن موجب تشدید این خطوط میشوند. این خطوط به خودی خود یک بیماری نیستند بلکه صرفا از نظر زیبایی ظاهر مناسبی به ناخن نمیدهند

    

لکه های سفید ( White Spots ( Leuconychia : به صورت لکه ها و یا خطوط سفید رنگ در صفحه ناخن دیده میشوند. این عارضه که نسبتا شایع است ، در اثر آسیبهای خفیف به ماتریکس ناخن پدید می آید. این لکه ها اهمیت بالینی ندارند و با رشد ناخن به بیرون رانده شده، نیازمند درمان نمیباشند

 

 

 

ناخنک( Ingrown Nail ) : رشد و نفوذ ناخن به گوشت و بافت نرم زیرین این حالت را ایجاد میکند، که در شسث پا بیشتر دیده میشود. کفش تنگ و اصلاح نا مناسب ناخن از علل آن هستند. این بیماری دردناک است و احتمال عفونت در آن بالا است.

 

 

 

عفونتهای قارچی Onychomycosis : قارچها نزدیک به نیمی از بیماریهای ناخن را ایجاد میکنند و درمانشان آسان نیست. در این موارد ذراتی debris به رنگهای مختلف در زیر ناخن پدید می آیند که ضمن جدا کردن ناخن از بستر آن (onycholysis)، بسته به نوع قارچ موجب تغییر رنگ ناخن عمدتا به رنگهای سفید، زرد، قهوهای یا مشکی میشوند. با رشد بیشتر قارچ، بافت و نمای ظاهری ناخن تغییر میکند. در صورت عدم درمان و با تجمع بیشتر debris صفحه ناخن به تریج خرد شده، کاملا از بستر ناخن جدا میشود.

رعایت نکردن بهداشت فردی و پدیکور یا مانیکور نامناسب ازعلل مستعد کننده ابتلا میباشند.Onychomycosis در انگشتان پا تا چهار برابر بیشتر دیده میشود. پیشگیری بسیار آسانتر از درمان است. برای پیشگیری لازم است ناخنها همیشه خشک و تمیز نگاه داشته شوند. جورابها را باید مرتب تعویض نمود. همچنین باید از آسیب به پوست و بافت اطراف ناخن جدا پرهیز شود. در هنگام پدیکوریا مانیکور نباید کوتیکول را برداشت.

 

 

 

 

 

عفونت میکروبی ناخن Paronychia: این بیماری در اثر ورود باکتری به بافت نرم اطراف ناخن پدید می آید. پوستی که قسمت قاعده و طرفین ناخن را میپوشاند نقش محافظتی در برابر نفوذ باکتری ها ، قارچها، ... دارد. هر عاملی که به این پوست آسیب بزند از قبیل ضربه ها،جویدن ناخن ویا برداشتن کوتیکول میتواند منجر به نفوذ باکتری ها و ایجاد عفونت در بافت آن محل شود. در صورت بروز عفونت قرمزی، درد، تورم و گرما در بافت دور ناخنی دیده میشود.

      

 

 

پسوریازیس Psoriasis: یک بیماری مزمن و گسترده پوستی است که ممکن است به ناخن نیز گسترش یابد. در این صورت سطح ناخن ناهموار، موج دار و دارای فرورفتگی های ریز فراوان میشود. تغییر رنگ ناخن به زرد تا قرمز قهوه ای و یا جداشدن ناخن از بستر نیز ممکن است دیده شود.

 

  

ناخن ضخیم و پیچ دار Onychogryposis : به ناخن ضخیم شده گفته میشود که به درون و زیر خود پیچ خورده باشد. به خودی خود یک بیماری نیست بلکه عمدتا در اثر سن بالا، ضربه به ناخن، عفونت قارچی و برخی بیماری ها از قبیل دیابت ایجاد میشود. پس از درمان علت زمینه ای، برای داشتن ناخنی با قوام مناسب میتوان روش ارائه شده در این سایت را بکار بست.

 Onychauxis:  به ضخیم شدن بیش از حد ناخن اطلاق می شود که معمولا در اثر سن بالا، ضربه به ناخن، عفونت قارچی و برخی بیماری ها از قبیل دیابت ایجاد میشود.

 

 

 

ناخن قا شقی شکل Koilonychia: ناخنهایی نازک، با لبه های برجسته میباشند که به حالت مقعر میباشند. کمبود آهن از عللی است که موجب این تغییر شکل میشود.

منبع : بیماریهای پوست هبیف  

عکسها:  http://www.irteb.com/MEDICAL-IMAGE/skinatlas.htm